23.01.2024 Скопје

Голема борба и неизвесност на четвртфиналниот натпревар на Австралија опен помеѓу Новак Ѓоковиќ и Тејлор Фриц. Новак е во ново полуфинале.

Завршија 2:1 во сетови (7:6, 4:6, 6:2, 6:3) за српскиот ас по исцрпување на четири сета.

Новак го доби првиот сет по тај-брејк (7-4), за вториот да го започне со брејк од Американецот, инаку прв во мечот. Ѓоковиќ имаше неколку можности да се врати во сетот, пропушти само пет брејк топки во осмиот гем, од кои три спаси Фриц по бекхенд виннер кој го погоди на нереален начин. Фриц на крајот одигра неверојатен сет и моментално е 1:1.

Интересно е што во првите два сета Новак сепак не направи ниту еден брејк во мечот. Имаше дури 15 брејк топки, но Американецот засега стопроцентно го спасува својот сервис.

Во третиот сет Ѓоковиќ конечно дојде до брејк. Сигурно сервираше за 1:0, а потоа во вториот гем ја искористи 16. брејк можност. Одигра одлично и погоди форхенд за големи 2:0 во третиот сет. Наредниот гем го потврди брејкот и стигна до комотни 3:0.

До крајот на сетот сигурно го задржа својот сервис, но стигна и до нов брејк за 6:2 и водство од 2:1. Сега има сет за пласман во новото полуфинале во Мелбурн.

Нови брејк шанси за Новак во четвртиот сет. Во вториот гем при 1:0 имаше два од нив, но и двајцата ги спаси Фриц. На крајот американскиот тенисер се спаси и израмни на 1:1. Сепак, за Фриц немаше спас во шестиот гем. Ѓоковиќ брејка за 4:2, потоа се чинеше дека се е готово, но веднаш следеше ребрест, Фриц остана во игра и намали на 3:4. Но, Новак повторно покажува зошто е најдобар. Стигнува до брејк, водство од 5:3, а потоа рутински сервираше за победа.