14.07.2023 Скопје

Најдосадните фудбалски натпревари се субјективна тема, бидејќи вкусот и преференциите на гледачите се разликуваат. Сепак, има неколку натпревари кои често се споменуваат како крајно здодевни.

Она што една личност го смета за здодевен натпревар, на друга личност може да и биде интересно или тактички интригантно.

1. Италија – Шведска (ЕВРО 2016)

Овој натпревар често се нарекува еден од најдосадните во модерната фудбалска историја. Двете екипи играа многу претпазливо и дефанзивно.

На крајот Италија победи во „свој стил“, со 1:0. Решавачкиот гол беше виден во 88. минута кога погоди Едер.

2. Англија – Алжир (СП 2010)

Овој натпревар заврши без голови и двете екипи одиграа многу неинспиративен натпревар. Недостатокот на акција и голови ја направија играта досадна за многу гледачи.

Англичаните беа големи фаворити, но Руни, Џерард, Лампард и компанија не најдоа пат до голот на Алжир.

3. Грција – Португалија (ЕВРО 2004 / финале)

Оваа игра често се наведува како пример за одбранбен и досаден фудбал. Грција го постигна единствениот гол на натпреварот, а Португалија не успеа да израмни.

Натпреварот беше обележан со цврста дефанзивна игра и недостаток на напаѓачки акции.

Сепак, Грците потоа станаа европски шампиони. Стрелец на единствениот гол беше Ангелос Харистеас во 57. минута.