02.03.2023 Скопје

Фудбалерите на Ливерпул го победија Вулверхемптон на својот „Ејнфилд“ со резултат 2:0, во последниот натпревар од седмото коло на англиската Премиер лига.

На овој начин „Црвените“ ја прекинаа лошата серија по дебаклот против Реал и ремито со Кристал Палас и со 39 бода се пробија до шестото место на табелата. Тие останаа во борбата за место во Лигата на шампионите и ја стекнаа потребната самодоверба пред најголемото дерби во Англија со Манчестер Јунајтед кое е закажано за в недела.

Вулверхемптон остана на 15. позиција со 24 бода, што е само три над зоната за испаѓање.

Ливерпул долго ги кршеше „Волците“, а стрелци беа Ван Дијк во 73. минута и Салах во 77. минута.

Првото полувреме беше за заборав и речиси ништо не се случи на теренот.

Во третата и во 40. минута се случија единствените ситуации вредни за споменување. Мутињо му се закани на Ливерпул на стартот од мечот, а Харви Елиот на Вулверхемптон во финишот на првото полувреме. И двата обиди беа неуспешни.

Второто полувреме започна во ист ритам, ништо не се случи до 66. минута, а потоа големи возбудувања и поништен гол за домашните. Жота беше во незапирлив продор, колабираше во шеснаесетникот и беше прегруб во еден дуел пред да му додаде на Дарвин Нуњез, кој ја затресе мрежата. Уругваецот го прослави голот, но судијата Тирни доби повик од ВАР просторијата, ја прегледа снимката и го поништи голот.

Овој детаљ како да ги налути и мотивираше играчите на Ливерпул, кои го зголемија темпото и притисокот, воспоставија одлична иницијатива и нивните напори се исплатеа веќе во 73. минута.

Трент нафрли од слободен удар од левата страна, Ван Дијк извонредно скокна и биеше кон голот, голманот Са извонредна интервенција, но Јота беше на вистинското место, го собра „отпадот“ и повторно нафрли до холандскиот стопер, кој овој пат не погреши и лесно ја затресе празната мрежа, за 1:0.

Овој гол му ги „симна оковите“ на Ливерпул, па во 77. минута видовме акција како од најдобрите денови на овој тим под водство на Јирген Клоп.

Алисон ја шутираше топката кон Цимикас, Гркот размени брзо двојно додавање со Гакпа на неколку метри од центарот на теренот и во цела серија се создаде во шеснаесетникот на „Волците“. Следеше исклучително и одмерено додавање за Салах на линијата од шеснаесетникот, а Египјанецот со бутот ја донесе топката на посакуваното место, за 2:0.

Потенцијалниот српски репрезентативец Стефан Бајчетиќ одигра 79 минути за Ливерпул и одигра уште еден многу добар натпревар.