17.03.2023 Скопје

Никола Јокиќ за малку ќе дојдеше до трипл-дабл во победата на Денвер Нагетс со 119:100 над Детроит Пистонс, забележувајќи 30 поени, 10 скока и девет асистенции.

Нагетс ја прекинаа серијата од четири порази против еден од најслабите тимови во лигата. Со триумфот над Детроит обезбедија сигурен пласман во плејофот и титулата шампион во дивизијата Централна Западна конференција. Исто така, тренерот Мајк Мелоун стигна до својата 400-та победа во кариерата.

На почетокот беше „нишан“, но заврши убедливо. Детроит имаше предност од шест поени на полувремето, која беше обратна по третата четвртина. Гостите од Колорадо го добија последниот натпревар со 33:14 за да слават по четири меча со неславни изданија.

Никола Јокиќ беше најдобар стрелец на тимот со 30 поени (14/18 од поле), заедно со 10 скока и девет асистенции. Кентавиус Колдвел-Поп даде 20 поени, а Џамал ​​Мари 19 со 10 асистенции и шест скока, пренесува РТС.

Родни Мегрудер постигна 20 поени за Пистонс, Џејлен Дурен имаше дабл-дабл од 15 поени и 13 скока.

Денвер има две тешки гостувања кај тимовите на Њујорк, Никс и Бруклин Нетс.