02.03.2023 Скопје

По два месеци го видовме Кевин Дурент, во нов дрес. Последниот меч за Бруклин го одигра на 8 јануари, во меѓувреме се случи трејдот, вечерва учествуваше со 23 поени и 6 скока во победата на Санс над Шарлот.

Букер блесна со 37 поени, на навивачите на Феникс веќе им се насолзува устата кога ќе помислат каков офанзивен тандем ќе биде Букер и закрепнат Дурант. Ајтон додаде 16 поени и 16 скока, а ова е прв пораз на Хорнетс по пет победи, најдобар период во целиот шампионат. До крајот на сезоната ќе останат без ЛаМело Бол, немаат шанси за пласман во плеј-офот.

Џанис Адетокумбо доминираше со 31 поен, седум скока и шест асистенции, Милвоки го совлада Орландо. Ова е 16-ти последователен натпревар за Милвоки, четворица срамежливи да го израмнат рекордот на франшизата поставен во 1971 година кога Џабар играше за нив. Холидеј додаде 23 поени, Лопез 18, а Бакс ги закопа ривалите со тројки постигнувајќи дури 26!

Лејкерси го освоија Орландо, Дејвис му се придружи на Леброн на клупата поради повреда, но вратата кон победата ја отвори Денис Шредер со 26 поени. Тоа е петти триумф на тимот од Пацификот во последните седум натпревари, не можеа да сметаат ниту на најголемото февруарско засилување, Д’Анџело Расел. Во моментов Лејкерси се со победа зад Пеликанс и Јута, последните две екипи во моментов во плеј-офот.

Нетс не знаеја што ги погоди во Њујорк. Џејлен Бренсон постигна 30 од 39 поени во првото полувреме, Никс победија седум во низа и се зацврстија на позицијата што води во плеј-офот. Во првото полувреме постигнаа 14 тројки што е изедначено за клупскиот рекорд, а во првата четвртина постигнаа 47 поени, па се беше решено многу пред крајот на натпреварот.

Чуден натпревар во Детроит, домашните побараа тајмаут иако не им преостана, при резултат 114:112 за Булс. Слободно фрлаа на ЛаВибе поради техничка грешка, а потоа Розан додаде уште два од белата линија, па гостите отидоа на +5 и до крајот остана само време Кори Џозеф со тројка да ја ублажи негативата. ЛаВин броеше до 41, на другата страна Бојан Богдановиќ 34, но не успеа да го спречи 14-от пораз во низа на неговиот тим од Чикаго, што е вистински кошмар за нив.

Немаше Ембиид, но блескаше Тајрис Макси, кој стартуваше наместо повредениот Камерунец, постигна 27 поени и имаше 7 асистенции, па Филаделфија славеше во Мајами. Интересно, без најдобриот играч Сиксерси имаат скор од 9-4.

Џејсон Тејтум лошо го започна мечот против Кавс, во првата четвртина постигна само неколку поени, но на крајот заврши со 41, со 11 скока и 8 асистенции. Селтикси ги преживеаја и 44-те поени на Донован Мичел. Тројките на Гарланд го вратија Кливленд во игра во последниот период, но немаше време за пресврт.

Мемфис доби слаб Хјустон на гости, интересно за „Гризлис“ тоа е прва победа за страната по девет натпревари. Дезмонд Бејн броеше до 30, Морант додаде 20 поени. Марјановиќ остана без голови околу три и пол минути игра.

Пеликанс победија во Портланд, Брендон Инграм постигна 40 поени за Блејзерс, МекКолум постигна 24 против својот поранешен клуб. На другата страна Лилард 41, од кои 15 од поле, но погоди само две тројки во девет обиди.